Lo♥ki.pl
Menopauza

Menopauza – jak sobie z nią radzić?

Proces starzenia powoduje w kobiecym ciele różnego rodzaju przemiany. Jajniki produkują mniej hormonów estrogenu i progesteronu. Bez tych hormonów miesiączki z czasem stają się coraz bardziej nieregularne, a ostatecznie ustają. Jeżeli miesiączka ustaje na 12 miesięcy, oficjalnie rozpoczyna się okres menopauzy. Fizyczne zmiany, które zapoczątkowują menopauzę, mogą rozpocząć się już w wieku 40 lat. Tego typu wczesna menopauza może wystąpić naturalnie lub być wywołana różnymi czynnikami, na przykład operacją usunięcia jajników lub chorobami autoimmunologicznymi.

Objawy menopauzy 

Kobiety zazwyczaj rozpoczynają menopauzę mniej więcej w tym samym wieku, co ich matka i siostry. Istnieją różne czynniki, które mogą przyspieszyć ten proces: na przykład palenie papierosów przyspiesza go nawet o dwa lata. Objawy rozpoczynającej się menopauzy obejmują między innymi: brak więcej niż trzech miesiączek z rzędu, miesiączki cięższe lub lżejsze niż zwykle, problemy ze snem, uderzenia gorąca, przybranie na wadze czy suchość pochwyPo 40 roku życia mogą to także być objawy innego rodzaju schorzeń, warto więc skonsultować się z lekarzem.

Co na suchość pochwy po menopauzie?

Istnieją sposoby na radzenie sobie z tymi dokuczliwymi objawami przekwitania. Przy występowaniu uderzeń gorąca lub suchości pochwy po menopauzie skuteczna może okazać się na przykład terapia hormonalna. Warto wiedzieć, że suchość jest spowodowana naturalnym spadkiem poziomu estrogenów w organizmie kobiety. W tym stanie tkanki pochwy stają się cieńsze i łatwiejsze do podrażnień. Pomocne mogą okazać się więc różnego rodzaju lubrykanty, żele, globulki czy kremy dopochwowe. Na suchość pochwy po 40 najlepiej sprawdzą się niepodrażniające preparaty na bazie wody. W składzie przepisywanych przez lekarza globulek powinien znajdować się kwas mlekowy, dzięki któremu zachowane zostanie neutralne pH błony śluzowej, oraz kwas hialuronowy – dla utrzymania elastyczności i wilgoci. Żele lub kremy powinno aplikować się kilka razy tygodniowo.

Pwiązane Artykuły

Usuwanie pajączków na nogach – metody

Magda

Jak być zmotywowanym?

Magda

Jakie natężenie hałasu może wywołać problemy ze słuchem?

Magda