Lo♥ki.pl

Umowa rezerwacyjna z deweloperem – czego dotyczy i co powinna zawierać?

Udało Ci się znaleźć wymarzone mieszkanie, ale boisz się, że przed sfinalizowanie wszelkich formalności ktoś je kupi? Najlepszym zabezpieczeniem przed taką ewentualnością jest umowa rezerwacyjna. Zanim jednak ją podpiszesz, sprawdź wszystkie najważniejsze informacje. Uchroni Cię to przed ewentualną pomyłką bądź stratą finansową.

Co to jest umowa rezerwacyjna i czego dotyczy?

 Na początek krótka definicja. Umowa rezerwacyjna jest zawierana między deweloperem (lub inną firmą sprzedającą mieszkanie) a klientem zainteresowaną kupnem nieruchomości. Ma ona na celu wyłączenie jej ze sprzedaży na czas potrzebny na załatwienie formalności niezbędnych do zakupu mieszkania lub domu bądź do wycofania się kupującego.

Mówiąc krótko, dzięki umowie rezerwacyjnej zyskujesz pewność, że deweloper nie sprzeda nieruchomości komuś innemu. Dzięki temu możesz bez obaw zająć się procedurą kredytową.

Co zawiera umowa rezerwacyjna?

 Jak można się domyślać, takie czasowe „przechowanie” lokalu musi odbywać się na pewnych zasadach. Przeważnie nie jest też darmowe. Wszystkie kluczowe informacje na ten temat znajdziesz w zapisie samej umowy. Jak określają obecnie obowiązujące przepisy, powinna ona zawierać:

  • wskazanie nieruchomości, której dotyczy umowa – wraz z jej metrażem, rodzajem, lokalizacją,
  • czas trwania rezerwacji,
  • wysokość opłaty rezerwacyjnej,
  • informacje na temat ewentualnego zerwania umowy – tyczy się to też ewentualnych konsekwencji,
  • dane dewelopera,
  • dane osoby rezerwującej,
  • cenę nieruchomości objętej umową.

Warto w tym miejscu podkreślić, że powyższe informacje dotyczą standardowej umowy rezerwacyjnej. Istnieje jeszcze możliwość podpisania umowy rezerwacyjnej z elementami umowy przedwstępnej.

Czym się ona różni? Przede wszystkim tym, że zawiera także zobowiązanie do zawarcia umowy przyrzeczonej w przyszłym terminie (przenosi ona własność mieszkania lub domu na jego nabywcę). Co istotne, warunki tego procesu zostają uwzględnione w umowie przedwstępnej. Całość musi mieć ponadto formę aktu notarialnego.

Umowa rezerwacyjna – jakie są koszty?

 Rezerwacja nieruchomości zazwyczaj nie odbywa się bezpłatnie. Wysokość oraz rodzaj opłat określa wspomniana umowa rezerwacyjna. Zazwyczaj odbywa się to na kilka sposobów.

  • Deweloper może wymagać wpłacenia konkretnej zaliczki, która zostanie zwrócona, jeśli nie dojdzie do sfinalizowania transakcji. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie i potwierdzenie, że rzeczywiście klient jest zainteresowany nieruchomością.
  • Nieco inaczej wygląda sprawa zadatku. Jeżeli bowiem osoba rezerwująca mieszkanie lub dom zechce wycofać się z umowy, deweloper ma prawo go zatrzymać. Co istotne, zadatek chroni też drugą stronę na wypadek, gdy firma, pomimo rezerwacji, sprzeda nieruchomość komuś innemu. W takiej sytuacji najczęściej wypłacana jest dwukrotność zadatku.
  •  Niektórzy deweloperzy nie bawią się w zaliczki i zadatki, oczekując bezzwrotnej opłaty za rezerwację. Ma ona zrekompensować im ewentualne straty poniesione z powodu wycofania z rynku oferty sprzedaży.

 O czym pamiętać przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej?

 Choć zasady wydają się proste, ogromne znaczenie ma dokładne zapoznanie się z zapisami umowy. Szczególną uwagę należy zwrócić na wysokość opłaty, jej rodzaj, a także warunki przekazania (czy możliwy jest zwrot).

Istotny jest ponadto czas jej trwania. Upewnij się, że jest on wystarczający, by sfinalizować procedurę kredytową i odpowiednio przegotować się do zakupu mieszkania lub domu. Oczywiście nie zapominaj też o zapisach wskazujących nieruchomość (jej lokalizację, typ etc.), jak również o możliwości rozwiązania podpisanej umowy.

Rezerwacja nieruchomości to opcja, z której warto skorzystać. Zwłaszcza wówczas, gdy wiesz już, jaki lokal chcesz kupić. Nie daj jednak ponieść się emocjom. Jeżeli masz wątpliwości, czy przedstawiona Ci umowa rezerwacyjna jest bezpieczna, poproś o pomoc prawnika lub doradcy. Dzięki temu zyskasz pewność, że nic Ci nie grozi.

źródło: Sławbud Developer Łomianki

Pwiązane Artykuły

5 powodów, dla których warto kupić odkurzacz piorący Karcher

Magda

Posadzka w supermarkecie – wymagania i najlepsze rodzaje podłóg

Magda

Narzuta na łóżko to niezbędny element każdej sypialni

Magda