Lo♥ki.pl
Zadbaj o słuch latem

Zadbaj o słuch latem

Osobom słyszącym ciężko sobie wyobrazić, jak czuje się ktoś, kto ma problemy ze słuchem. Nawet, gdy zatkamy uszy, jesteśmy w stanie usłyszeć bicie serca i szum krwi. To głównie z tego powodu nie przywiązujemy uwagi do tego, by dbać o słuch. Ubytki słuchu pojawiają się już po 25-tym roku życia i nasz słuch starzeje się z wiekiem. Jak dbać o słuch? Zadbaj o słuch latem! To szczególny sezon, w którym narażamy nasz słuch.

Czynniki ryzyka

Hałas jest jedną z najczęstszych i powszechnych przyczyn częściowej lub całkowitej utraty słuchu. W porze letniej czynniki ryzyka są obecne niemal na każdym kroku i często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jakie sytuacje narażają nasz słuch na niebezpieczeństwo ubytków?

Sezonowa praca

Pora letnia to czas na większe zapotrzebowanie pracowników do prac sezonowych, np. na budowie czy w rolnictwie. Takie prace często wiążą się z narażaniem słuchu na hałas. W takich warunkach konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie uszu, np. zatyczkami.

Kąpiele słoneczne

Po kąpieli lub pływaniu w morzu, jeziorze, rzece czy basenie może dojść do problemu z zalegającą w uchu wodą, przez co w efekcie rozwijają się infekcje bakteryjne. Są one przyczyną obrzęku przewodu słuchowego, który sprawia, że jakość słyszenia znacząco się pogarsza. Uszy po każdej kąpieli wodnej należy dokładnie osuszyć, w celu ochrony uszu warto stosować zatyczki.

Głośne imprezy

Decybele na letnich imprezach, koncertach nie służą naszym uszom, a przede wszystkim wrażliwym uszom dzieci. Warto stosować specjalne zatyczki lub wyciszające słuchawki. Zatyczki najlepiej kupować w aptece. Skutecznie izolują one nadmierny dźwięk, a przede wszystkim ten generowany przez przesterowane wzmacniacze. Warto zajmować miejsca na koncercie z dala od kolumn głośnikowych.

Inne aktywności

Sporty takie jak strzelanie na strzelnicy czy sporty wodne, np. motorowe łodzie wyścigowe, a także jazda na motorze również stanowią zagrożenie dla narządu słuchu. Takie zagrożenie wzrasta, kiedy dźwięki nie są ciągłe, tylko jednorazowe o wysokim zakresie decybeli, jak np. strzały oddawane na strzelnicy.

Wszystkie wymienione czynniki ryzyka ubytku słuchu odpowiadają za możliwość pojawienia się urazu akustycznego. Uraz akustyczny uszkadza wibracje, które przekazuje błona bębenkowa, ochraniająca ucho środkowe i wewnętrzne. Zwykle jest to ubytek słuchu trwający od kilku minut do kilku godzin po ostrym natężeniu hałasu, jednak taki hałas może być przyczyną przewlekłego urazu akustycznego.

Do czynników ryzyka, które są charakterystyczne dla sezonu letniego należy zaliczyć także nieprawidłową higienę aparatów słuchowych. W upalne dni bardziej się pocimy, przez co aparat słuchowy narażony jest na dostanie się do niego wilgoci, a to z kolei może wpływać na skuteczność jego pracy.

Rutynowe badanie słuchu

Lato to doskonała okazja na przebadanie narządu słuchu. W ciągu roku zwykle nie ma na to czasu, praca i obowiązki skutecznie odciągają od wizyty u lekarza. Czas urlopowy jest wprost idealny, aby przekonać się w jakim stanie jest nasz słuch. Na badanie słuchu powinny się wybrać zwłaszcza te osoby, które noszą już aparat słuchowy, pracują w warunkach szkodliwych, narażających na ubytki słuchu, a także osoby, które uskarżają się na problemy ze słuchem, a jeszcze nie poddały się specjalistycznemu zdiagnozowaniu.

Kiedy należy udać się na badanie słuchu?

Najczęstsze problemy, które powinny skłonić do badania słuchu to:

  • wrażenie zatkanych uszu, np. po infekcji zatok, gardła, przebytej grypie,
  • utrudnione oddychanie przez nos,
  • trudności ze zlokalizowaniem źródła dźwięku,
  • częste pogłaśnianie dźwięków z urządzeń,
  • częste prośby w kierunku rozmówców o powtórzenie,
  • szumy w uszach lub inne dźwięki, które powodują dyskomfort (piski, gwizdy, dzwonienie),
  • bóle głowy, które mogą świadczyć o nadwrażliwości na dźwięki.

Audiometria tonalna

Narząd słuchu jest tym narządem, którego sami nie jesteśmy w stanie zdiagnozować. Nieświadomie rekompensujemy wszelkie problemy, na przykład poprzez pogłaśnianie muzyki w odtwarzaczach czy telewizji.

Jedna z najczęściej stosowanych metod subiektywnego badania słuchu jest audiometria tonalna. Celem takiego badania jest ocena progu słyszenia, która pozwala na zdiagnozowanie rodzaju oraz stopnia upośledzenia słuchu. Badanie słuchu jest szybkie i co najważniejsze bezbolesne, a jego wyniki zostają przedstawione w formie audiogramu, czyli graficznego zapisu dźwięków o konkretnych częstotliwościach i natężeniach, jakie pacjent może usłyszeć dla każdego z uszu. Specjalista na podstawie przeprowadzonego badania i jego wyników określi czy występuje niedosłuch, sprecyzuje jego stopień, a także w razie potrzeby dobierze odpowiedni aparat słuchowy.

Pwiązane Artykuły

Jak być zmotywowanym?

Magda

Poznaj najczęstsze choroby przyzębia

Magda

Seks to zdrowie! – 6 powodów

Magda