Lo♥ki.pl
terapia pisaniem

Na czym polega terapia pisaniem?

Terapia pisaniem to forma terapii, która jest dostępna dla wszystkich osób, które zmagają się z zaburzeniami emocjonalnymi o przeróżnym natężeniu. Jest bardzo tania, a jednocześnie skuteczna. Pomaga na zwalczaniu niepokoju, a nawet depresji. Korzystają z niej przestępcy seksualni, więźniowie psychiatryczni, a także weterani wojenni. Eksperci uważają, że poza powyższymi właściwościami, jest w stanie pomóc w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, czy też astmy. Udowodniono, że ma wpływ na wsparcie systemu odpornościowego.

Terapia pisaniem pomaga także na niską samoocenę, problemy interpersonalne, problemy z komunikacją, zaburzenia odżywiania, przewlekłe problemy z chorobą, stratę, smutek, nerwicę natręctw, czy też na stres pourazowy.

Rozpoczęcie terapii

Rozpoczęcie terapii nie jest wcale takie trudne. Najczęściej psycholog prowadzący terapię udziela wszelkich wskazówek, jak zacząć. Najważniejsze w przygotowaniach jest użycie odpowiadającej formy. Może to być zeszyt, notatnik, program internetowy do prowadzenia blogów, czy też inna tak naprawdę dowolna forma. Pomocne okazuje się także ustalenie celu. Trzeba wiedzieć, ile czasu chce się pisać i ile dni w tygodniu.

Pierwszy wpis, obojętnie w jakiej formie powinien dotyczyć tego, co sprawiło, że chcesz rozpocząć pisanie. Jest to bardzo terapeutyczne, wyzwalające i pomocne. Przy pisaniu należy być maksymalnie skupionym i skoncentrowanym. W całej terapii pisaniem nie jest najważniejszy styl, którym się pisze. Zapiski powinny mieć przede wszystkim sens dla samego autora. Bardzo ważne jest również to, aby wszystko przychodziło w sposób w pełni naturalny.

Początki w większości są trudne. Pojawiają się pewne problemy i przeszkody. Jest to całkowicie normalne. Warto jednak zaznaczyć, że z każdym kolejnym dniem i razem, w którym siada się do pisania, jest prościej. Nie sposób nie życzyć niczego innego, jak „połamania długopisu” i efektów terapeutycznych, które jak zapewniają eksperci, pojawią się bardzo szybko. Większość osób, które poddają się terapii, są pozytywnie zaskoczone. Rzeczywiście efekty przerastają często oczekiwania. Trzeba przyznać, że jest to dodatkowa motywacja do działania.

 

Pwiązane Artykuły

Jakie objawy daje choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego?

Magda

Szybkie randki – sposób na znalezienie miłości

Magda

Absolwent psychologii na rynku pracy-perspektywa zatrudnienia

Magda