Lo♥ki.pl
Nakretki blokujace

Jak przeciwdziałać luzowaniu się połączeń śrubowych?

Gwintowane elementy złączne są bardzo popularne i często wykorzystywane. Zdarza się jednak, że po zamontowaniu dochodzi do poluzowania się połączeń śrubowych z powodu drgań i wibracji. Aby mały element złączny, nie stał się dużym problemem, warto poznać kilka sposobów zapobiegania temu zjawisku.

Jakie są przyczyny luzu wibracyjnego?

Rezonans jest wszędzie. Gdy nabierze znacznej intensywności, staje się wibracją i nabiera zdolności do powodowania znacznych uszkodzeń elementów złącznych. Negatywne skutki wibracji zazwyczaj są widoczne po kilku tygodniach lub miesiącach. Najbardziej narażone na uszkodzenia są elementy mocujące wykorzystywane do produkcji smartfonów i komputerów. Dzieje się tak dlatego, że elementy złączne tych urządzeń musiały zostać zminiaturyzowane, przez co są mniej odporne na działanie wibracji pochodzących z wentylatorów procesora i dysków twardych.

Nie jesteśmy w stanie wyeliminować wibracji, jednak są dobre rozwiązania, które mogą zapobiec poluzowaniu się połączeń śrubowych.

Wkładki gwintowe do blokowania śrub

Wkładki te zbliżone są kształtem do sprężyn naciągowych. Zapewniają mocną blokadę wewnętrzną elementów złącznych. Chwytają nakrętki i śruby, a także skutecznie zapobiegają luzowaniu się połączeń gwintowych pod wpływem wibracji.

Sprężyny tarczowe

Rodzaj zwartej sprężyny w kształcie podkładki. Chronią całą konstrukcję przed negatywnymi skutkami wibracji. Pomagają zapobiegać uszkodzeniom konstrukcyjnym w przypadku obciążeń udarowych bądź upadku. Zwiększają elastyczność połączeń śrubowych.

Podkładki samoklinujące

Wykorzystują napięcie zamiast tarcia, zabezpieczając w ten sposób połączenia śrubowe przed skutkami silnych drgań oraz obciążeń dynamicznych. Podkładki te drastycznie zmniejszają ryzyko przestojów oraz wypadków podczas pracy.

Śruby samoblokujące

Jeśli podkładki są nieodpowiednie dla danej konstrukcji, można skorzystać ze śrub samoblokujących. Śruby te sprawiają, że połączenia są odporne na wibracje. Nie jest to jednak rozwiązanie trwałe, ponieważ podczas wielokrotnego użycia, zostaną uszkodzone.

Nakrętki blokujące

Wyposażone są w tuleje, które chwytają gwint śruby i blokują ją na swoim miejscu. Są bardzo trwałe, mogą być wielokrotnie używane przez kilka lat bez ryzyka uszkodzenia.

Kleje do gwintów

To zdecydowanie najbardziej wszechstronne i trwałe rozwiązanie w zakresie odporności na wibracje. Klej całkowicie wypełnia przestrzeń pomiędzy elementami złącznymi i stanowi wysokowytrzymałe termoutwardzalne tworzywo.

Podsumowując, wibracje powodują niepotrzebne zużywanie się elementów złącznych, co może doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji. Niezwykle ważne jest, aby zastosować skuteczne zabezpieczenie przed negatywnymi skutkami drgań.

Pwiązane Artykuły

Czy warto zdecydować się na indywidualny kurs języka angielskiego?

Magda

Pojemniki jednorazowe plastikowe – jak wybrać?

Magda

Zboża w żywieniu trzody chlewnej

Magda