Lo♥ki.pl
fizjoterapia po porodzie

Jakie działania obejmuje fizjoterapia po porodzie?

Poza radością z bycia matką, kobieta po okresie ciąży wynosi też zmiany w swoim ciele, które wymagają uwagi i działania. Jednym z najskuteczniejszych sposobów wsparcia regeneracji organizmu po narodzinach dziecka jest fizjoterapia po porodzie.

Jakie mogą wystąpić dolegliwości po porodzie?

Zarówno naturalny poród, jak i cesarskie cięcie, wiążą się z różnego rodzaju dolegliwościami. Zmiany fizyczne zachodzące w ciele kobiety w czasie ciąży, uszkodzenia tkankowe, blizny, a nawet zaburzenia funkcji narządów wewnętrznych – wszystko to może wpłynąć na komfort życia i funkcjonowanie kobiety po porodzie.

Terapia blizn po cesarskim cięciu

Blizny powstałe po cesarskim cięciu mogą wpływać na ruchomość tkanek w ich otoczeniu. Czasami wytworzenie zbyt wielu zrostów ogranicza mobilność i prowadzi do zespołów bólowych. Fizjoterapia ma tu za zadanie przywróceniu pełnej funkcjonalności ciała. Od około 4-5 tygodnia po zabiegu, kiedy blizna jest już wygojona, rozpoczyna się terapia. Manualne mobilizacje, techniki masażu oraz rozluźnianie mięśniowo-powięziowe to główne metody. Zabiegi fizykalne, jak laser biostymulacyjny, UD czy jonoforeza, wzmacniają skuteczność terapii.

Rozstępy skórne

Nieodłącznym elementem ciąży są często rozstępy, które wynikają z napięcia skóry oraz zmian hormonalnych. Fizjoterapia oferuje w takich przypadkach terapie laserem biostymulacyjnym, ultra dźwiękami czy jonoforezą, które mogą pomóc zniwelować ich widoczność.

Problemy z laktacją

Niekiedy kobiety doświadczają także problemów z laktacją, w tym nawału mlecznego. Terapia fizjoterapeutyczna poprzez delikatny masaż i zastosowanie zimnych i ciepłych okładów, pomaga w redukcji bólu i innych dolegliwości.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

To problem, który może dotknąć wiele kobiet po porodzie. Fizjoterapia skupia się tu głównie na kinezyterapii, w tym też ćwiczeniach zaprojektowanych przez Arnolda Kegla. Mają one na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy. Elektrostymulacja i Biofeedback mogą być szczególnie pomocne w przwomypadkach bardziej zaawansowanych.

Cele fizjoterapii po porodzie

Fizjoterapia po porodzie ma na celu kompleksowe wsparcie ciała kobiety, w tym:

  • Zabezpieczenie przed powikłaniami zakrzepowymi.
  • Poprawę wyglądu mięśni brzucha.
  • Leczenie nietrzymania moczu.
  • Terapie związane z obniżeniem narządu rodnego.
  • Likwidację bólu i zrostów.
  • Przygotowanie do aktywności fizycznej po porodzie.

Kiedy rozpocząć fizjoterapię?

Do fizjoterapii po porodzie warto przystąpić po wykonaniu odpowiednich konsultacji, które wskażą, jakie obszary ciała wymagają interwencji.

Dzięki odpowiednim terapiom możliwe jest więc zlikwidowanie dolegliwości, jak i skuteczne zapobieganie poważniejszym problemom zdrowotnym w przyszłości.

Pwiązane Artykuły

Na czym polega terapia pisaniem?

Magda

Leczenie bólu stawów i kręgosłupa oraz nerwobólów, czyli terapia manualna w roli głównej

Magda

Epilacja laserowa – trwałość i wygoda

Magda