Lo♥ki.pl
zle zatankowane auto – konsekwencje dla silnika

Źle zatankowane auto – konsekwencje dla silnika

Pomyłki związane z tankowaniem paliwa wbrew pozorom zdarzają się dosyć często. Statystyki wskazują, że nieprawidłowe paliwo tankowane jest najczęściej do samochodów służbowych oraz w sytuacjach, gdy regularnie zmieniamy auto. Branża paliwowa podejmuje kolejne kroki zapobiegające możliwości zatankowania złego paliwa. Najlepszym tego przykładem jest różnicowanie średnic wlewów paliwa dla samochodów napędzanych benzyną oraz napędzanych olejem napędowym. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma możliwości zatankowana oleju napędowego do samochodu benzynowego. Niestety, sytuacja odwrotna zdarza się nagminnie. Niestety nie wszyscy kierowcy wiedzą, że na każdym zamknięciu wlewu znajdziemy informację o tym, jakim rodzajem paliwa powinniśmy napełnić bak.

Jakie pomyłki zdarzają się najczęściej?

Najczęściej kierowcy wlewają benzynę do samochodu wymagającego zatankowania olejem napędowym. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeżeli w trakcie tankowania kierowca zorientował się, że wlewa złe paliwo i nie napełnił więcej niż 10% baku, można dotankować go olejem napędowym.

Sposób ten sprawdza się szczególnie w przypadku samochodów starszej generacji oraz tych, które nie są zasilane pompowtryskiwaczami i systemem common rail. Jeżeli jednak nasze auto jest bardzo nowoczesne, każda próba jazdy może przynieść wiele szkód. W takiej sytuacji konieczna jest najczęściej wymiana elementów układu wtryskowego, co wiąże się z wydatkami rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Warto zatem, aby pomoc drogowa pomogła nam w dostarczeniu auta do profesjonalnego warsztatu, bez konieczności uruchamiania samochodu. Może to znacznie obniżyć koszty naprawy.

W tym miejscu warto podkreślić, że olej napędowy pełni funkcje takie jak:

  • napędzanie silnika,
  • smarowanie pompy ciśnieniowej,
  • smarowanie wtryskiwaczy.

Tradycyjna benzyna nie ma takich właściwości i to stanowi bezpośrednią przyczynę problemu. Wlanie  benzyny do pojazdu napędzanego olejem napędowym powoduje zatarcie się elementów. Wymaga to bardzo kosztownej wymiany pompy oraz wtryskiwaczy.

Jakie działania podjąć w przypadku zatankowania złego paliwa?

Najważniejsze jest, abyśmy pod żadnym pozorem nie uruchamiali silnika. Najlepiej byłoby przepchnąć auto z okolicy dystrybutorów tak, aby pomoc drogowa mogła je bezproblemowo odholować i w warsztacie oczyścić przewody paliwowe lub na miejscu odpompować paliwo z baku.

Sytuacja przedstawia się o wiele gorzej, jeżeli w porę nie zorientujemy się, że omyłkowo zatankowaliśmy złe paliwo. Po chwili jazdy samochodem spadnie jego moc, silnik zacznie szarpać, a po chwili auto się zatrzyma. Należy wtedy wezwać pomoc drogową, która dostarczy nasz pojazd do mechanika. Zapewne niezbędna będzie kompleksowa diagnostyka układy wtryskowego oraz wymiana filtra paliwa.

Zatankowanie nieodpowiedniego rodzaju paliwa zawsze wiąże się z niespodziewanymi wydatkami. Najistotniejszy jednak jest moment, w którym zorientujemy się, że zatankowane paliwo nie powinno trafić do baku naszego auta. Jeśli nie uruchomimy silnika i szybko skontaktujemy się z pomocą drogową, możemy znacznie zmniejszyć koszty naprawy.

Inspirowane: Autoben.pl – holowanie samochodu Marki

Pwiązane Artykuły

Jak dbać o skórę twarzy podczas zimowego szaleństwa na stoku?

Magda

Wykonujesz makijaże permanentne? Zadbaj o dezynfekcję!

Magda

Najlepsze sklepy sportowe w Zakopanem? Znajdziesz je w galerii Krupówki 40

Magda