Lo♥ki.pl
Poznaj najczęstsze choroby przyzębia

Poznaj najczęstsze choroby przyzębia

Ludzie rzadko wiążą zły stan swoich zębów i dziąseł ze schorzeniami, które dotykają innych części organizmu, a coraz więcej badań dowodzi, że nieleczone zęby mogą być bezpośrednią przyczyną przewlekłych chorób. Do najpowszechniejszych schorzeń jamy ustnej zalicza się obecnie choroby przyzębia, które dotyczą nawet 70% populacji, bez względu na płeć i wiek. Lekceważenie tego typu schorzeń może doprowadzić nie tylko do pogorszenia estetyki uśmiechu, ale również do utraty zębów.

Czym jest przyzębie?

Jama ustna to nie tylko zęby czy język, ale również przyzębie, czyli zespół tkanek, które otaczają i unieruchamiają zęby. W jego skład wchodzą: dziąsła, ozębna, cement korzeniowy, a także kość wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy. Przyzębie poza ochroną i odżywieniem zębów bierze również udział w wykonywaniu funkcji takich jak mowa czy żucie pokarmów.

Przyczyny chorób przyzębia

Podstawową przyczyną większości problemów z przyzębiem jest niedostateczna lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Zbyt rzadkie mycie zębów, a także unikanie nitek i płynów dentystycznych prowadzi do odkładania się płytki nazębnej, czyli miękkiego osadu, na którym bytują bakterie. Zalegający osad na powierzchni zęba prowadzi tylko do stanu zapalnego. Drobnoustroje bytujące na płytce nazębnej atakują nie tylko zęby i dziąsła, ale również kości, które są dla nich stelażem. Inne przyczyny chorób przyzębia to m.in.:

  • wady zgryzu;
  • bruksizm;
  • nadmierna ilość kwasu w jamie ustnej;
  • nieprawidłowo wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne.

Najczęstsze schorzenia przyzębia

Choroby przyzębia można podzielić na kilka grup, ale do najczęściej obserwowanych stanów chorobowych należy zaliczyć zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia. Zapalenie dziąseł jest najpowszechniej występującym schorzeniem przyzębia, ale na szczęście łatwo się go pozbyć. Powodują je bakterie żerujące na płytce nazębnej, regularnie odkładanej na powierzchni zęba. Objawem tego schorzenia jest zaczerwienienie dziąseł i ich krwawienie podczas szczotkowania lub gryzienia twardszych produktów. Zapalenie dziąseł nie jest trudne do wyleczenia, w większości przypadków wystarczy prawidłowa higiena jamy ustnej, a także wizyta u dentysty, który usunie kamień naddziąsłowy, poddziąsłowy i płytkę nazębną. Umiarkowane i zaawansowane zapalenie przyzębia to bardziej poważne schorzenia. W umiarkowanym zapaleniu przyzębia dochodzi do znacznych uszkodzeń zarówno kości wyrostka zębodołowego, jak i włókien ozębnej. W tym przypadku podjęcie leczenia ma na celu uniknięcie dalszych uszkodzeń. Pacjenci z zaawansowanym zapaleniem przyzębia w wyniku nieodwracalnego zniszczenia więzadła ozębnej oraz kości wyrostka zębodołowego, muszą zmagać się z rozchwianiem zębów. Niestety w takiej sytuacji konieczne jest usunięcie zębów, które zostały uszkodzone.

Choroby przyzębia a inne schorzenia

Choroby ogólnoustrojowe mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym na tkanki przyzębia. Z tego powodu cukrzyca, białaczka, a nawet kiła i rzeżączka mogą powodować zapalenie dziąseł. Zapalenie dziąseł spowodowane cukrzycą przebiega podobnie jak w przypadku zapalenia wywołanego przez bakterie żerujące na płytce nazębnej i najczęściej pojawia się u dzieci z cukrzycą typu I. Problem zazwyczaj znika sam, gdy poziom cukru się unormuje. Z kolei ostra białaczka może powodować zaczerwienienie i krwawienie dziąseł, a nawet odpowiadać za pojawienie się wybroczyn i nadżerki na błonie śluzowej. Choroby przyzębia często towarzyszą również schorzeniom przenoszonym drogą płciową, takim jak kiła czy rzeżączka. Pacjenci zmagający się z tymi chorobami z reguły muszą walczyć z narastającym krwawieniem zębów, a nawet ropniami.

Periodontolog – koniec kłopotów z przyzębiem

Wielu pacjentów uważa, że choroby przyzębia są trudne lub wręcz nie możliwe do wyleczenia. Nie jest to prawda. W leczeniu tego typu schorzeń poza przestrzeganiem higieny jamy ustnej i częstymi wizytami u stomatologa ważna jest również współpraca z periodontologiem. Periodontolog może przeprowadzić zabiegi naprawcze dla uszkodzonych struktur zęba. Zalicza się do nich m.in. kiretaże, gingiwektomię, a także operacje płatowe.

Pwiązane Artykuły

Ładnie wyglądają i oczyszczają powietrze – oto rośliny, które walczą ze smogiem

Magda

O tym rzadko się mówi. Nietrzymanie moczu – najczęstszy problem po urodzeniu dziecka

Magda

Na czym polega terapia pisaniem?

Magda