Lo♥ki.pl
uprzaż asekuracyjna

Uprząż asekuracyjna – czym powinna się charakteryzować, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo?

Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę ze wspinaczką, czy też posiadamy w owej dziecinie wieloletnie doświadczenie, przed przystąpieniem do aktywności wykonywanych na dużych wysokościach powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią uprząż. Uprzęże asekuracyjnie muszą spełniać wszelkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa bądź komfortu użytkowania w każdych warunkach atmosferycznych. W takim razie, na co warto zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu? Oto kilka przydatnych informacji!

Uprząż asekuracyjna — jakie jest jej zadanie?

Uprząż asekuracyjna jak sama nazwa wskazuje, powinna chronić nas przed ewentualnym upadkiem z wysokości. Choć mogłoby się wydawać, iż taki sprzęt wykorzystywany jest stricte przy wspinaniu górskim, z jego zastosowaniem spotkamy się także u drwali, dekarzy, a nawet strażaków. Mając na uwadze ilość czasu, jaką spędzimy w uprzęży asekuracyjnej tuż po czynnikach wpływających na bezpieczeństwo, powinniśmy postawić komfort i wygodę użytkowania. Szelki powstałe z wysokiej jakości, materiałów, nieobciążające swoim ciężarem oraz zapewniające swobodę ruchu nie będą wprawiały nas w dyskomfort, a co za tym idzie, będziemy w stanie skupić się na wykonywanej czynności.

Jaką uprząż asekuracyjną warto wybrać?

Z uwagi na różnorodność aktywności wykonywanych na dużych wysokościach, wyposażenie należy wybierać, uwzględniając wymagania i specyfikę danej dziedziny. Oznacza to, że osoba preferująca wspinaczkę rekreacyjną musi zaopatrzyć się w inną uprząż niżeli alpinista. Możemy wyróżnić kilka odmiennych rodzajów uprzęży takich jak:

  • Uprząż tradycyjna
  • Uprząż sportowa
  • Uprząż mieszana
  • Uprząż lodowa
  • Uprząż alpinistyczna

Pierwsza z wymienionych powyżej opcji pozwoli nam na regulację pętli udowych oraz posiada kilka uchwytów, dzięki czemu możemy zabrać ze sobą niezbędny sprzęt. Ponadto większość modeli wyposażona jest w grubą wyściółkę, która znacząco wpływa na poczucie komfortu osoby długo korzystającej z uprzęży. Z kolei uprząż sportowa świątynie sprawdzi się w przypadku fanów wspinaczki na ściance. Cała konstrukcja powstała z myślą o szybkim przemieszczeniu się po nieskomplikowanych trasach. W przeciwieństwie do poprzedniej nie posiada ona wielu pętli, gdyż nie uwzględnia czynności wymagających masy sprzętu. Tego typu uprząż jest stosunkowo lekka i zapewnia swobodę ruchu na dużych wysokościach. Zarówno uprzęże mieszane, jak i lodowe dedykowane są dla osób wspinających się w trudnych warunkach atmosferycznych panujących zimą. Ich budowa praktycznie nie różni się od sprzętu tradycyjnego. Natomiast ostatnia z uprzęży może być przez nas użytkowana całoroczne. Jest ona niezwykle lekka i komfortowa. Posiada co najmniej cztery uchwyty oraz pętlę, dzięki której możemy zabrać ze sobą drugą linę.

Podsumowanie

Odpowiednia uprząż asekuracyjna musi zapewniać nie tylko bezpieczeństwo, ale także komfort. Specjalne wyposażenie powinniśmy dobierać zgodnie z aktywnością, jaką wykonujemy oraz warunkami atmosferycznymi.

Pwiązane Artykuły

Obrzękówka u prosiąt – sprawdź, co należy o niej wiedzieć

Magda

Rodzina dysfunkcyjna – czy ma szansę na przetrwanie?

Magda

Drogi tymczasowe na placu budowy – o czym pamiętać?

Magda