Lo♥ki.pl
Wszczepianie implantow stomatologicznych

Wszczepianie implantów stomatologicznych – czy zabieg jest bolesny?

Implantologia to obecnie najskuteczniejsza metoda odbudowy ubytków w uzębieniu. Implanty cechują się wysoką wytrzymałością i funkcjonalnością. Wszczepienie implantów to operacja chirurgiczna, wobec tego pojawia się wiele pytań. Pacjenci najczęściej obawiają się bólu towarzyszącego zabiegowi oraz ewentualnych powikłań. Czy te obawy są uzasadnione?

Czym jest implant?

Jest to wszczep, który umożliwia odbudowę utraconego zęba. Wyglądem przypomina śrubę, którą wprowadza się do kości szczęki lub żuchwy – na takiej podstawie można umocować koronę protetyczną, która świetnie zastąpi utracony ząb.  Decydując się na implant, mamy do wyboru wszczep wykonany z tytanu lub wykonany z tlenku cyrkonu. Implant tytanowy jest wytrzymały i stabilny, jednak częste obawy pacjentów budzi jego srebrnoszary kolor. Implant z tlenku cyrkonu, tak jak jego tytanowy odpowiednik, charakteryzuje się dużą trwałością, a dodatkowo ma kolor kości słoniowej.

Jak przebiega operacja wszczepienia implantu?

Wszczepianie implantów zębowych rozpoczyna się od odsłonięcia kości i przygotowania otworu na implant. W tym celu, używa się kalibrowanego wiertła o odpowiednich rozmiarach. Po wykonaniu stosownego otworu w wyrostku zębodołowym, implant zostaje wkręcony. Zabieg jest bardzo krótki, zazwyczaj trwa około 20 minut. Po wykonanym zabiegu, implant musi zostać przyjęty przez organizm, dodatkowo tkanki muszą się należycie zagoić, okres rekonwalescencji pacjenta, trwa zazwyczaj od 2 do 6 miesięcy. Kiedy proces rekonwalescencji zostanie zakończony, można przejść do zamocowania koron (ewentualnie mostów protetycznych przy braku wielu zębów w łuku).

Przeciwwskazania

Zabiegu wszczepiania implantów nie wykonuje się w przypadku osób uzależnionych od narkotyków lub alkoholu oraz chorych na cukrzycę, paradontozę, nowotwory, AIDS oraz choroby psychiczne. Operacja nie jest wykonywana także u osób młodych oraz kobiet w ciąży.

Czy operacja jest bolesna?

Opis zabiegu potrafi przestraszyć, jednak podczas operacji, nie powinien pojawić się ból ani dyskomfort. Pacjentowi podaje się znieczulenie, miejscowe lub przewodowe. Znieczulenie dotyczy zarówno operacji umieszczenia implantu oraz zabiegu wkręcania śruby gojącej. Dzięki temu wszczepianie implantów zębowych przebiega bezboleśnie. Implanty, zarówno cyrkonowe, jak i tytanowe, są biozgodne, a to oznacza, że nie trzeba się obawiać skutków ubocznych. W niektórych przypadkach można zdecydować się również na przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym (narkoza).

Ceny implantów zębowych

Koszt uzależniony jest od kliniki stomatologicznej, wybranego implantu oraz od kwestii indywidualnych. Należy brać pod uwagę także koszty dodatkowe – za znieczulenia, diagnostykę oraz wizyt kontrolnych i konsultacyjnych. Dodatkowy wydatek może pojawić się także, jeśli u pacjenta zostanie stwierdzona konieczność odbudowy kostnej.

Podsumowanie

Implanty stomatologiczne zębów to doskonała alternatywa dla klasycznej protezy, ponieważ jest to rozwiązanie stałe, które cechuje się większą estetyką i wytrzymałością. Mimo konieczności operacji chirurgicznej, zabiegi są szybkie, bezbolesne i nie powodują dyskomfortu u pacjenta.

Pwiązane Artykuły

Masaż na cztery ręce

Magda

Epilacja laserowa – trwałość i wygoda

Magda

Energooszczędność i zrównoważone rozwiązania w lampach operacyjnych

Magda