Lo♥ki.pl
transport pneumatyczny

Które branże wykorzystują transport pneumatyczny?

Transport pneumatyczny znajduje zastosowanie w wielu branżach. Z takiego rozwiązania korzysta wiele firm, jakie każdego dnia mierzą się z nowymi wyzwaniami. Kiedy zastosować transport tego typu? Czym cechuje się to pojęcie? Jakie zastosowanie ma transport pneumatyczny? Jakie są jego elementy? O czym warto pamiętać?

Transport pneumatyczny

Warto podkreślić, że transport tego typu sprawdzi się w przypadku pyłów, tworzyw sztucznych, chemikaliów, ładunków sypkich, ziarnistych i różnorodnych półproduktów. Ma on za zadanie ułatwiać rozładowanie cysterny kolejowej lub samochodowej. Nie zapominajmy o tym, że znajduje zastosowanie głównie w przemyśle. Pozwala przewozić materiały między magazynem a powierzchnią produkcyjną, jak i przesyłać je między kolejnymi punktami produkcji. Transport pneumatyczny stawia na różnicę ciśnień, co wiąże się z poruszaniem się cząstek gazu. Różnica między nadawcą i odbiorem umożliwia transportowanie materiałów.

Najważniejsze elementy

Trzeba mieć na względzie fakt, że do działania takiego transportu jest niezbędny cały system. Odnosi się on do źródeł powietrza, jakimi są:

  • pompy próżniowe,
  • kompresor,
  • dmuchawy.

Niezwykle istotne są również urządzenia podające, przykładowo ssawy, zasilacze śluzowe i komorowe. Do transportu przydają się rurociągi, za pomocą których odbywa się przesył (rozdzielacze, łuki, rury, złączniki). Ostatnim ważnym elementem są urządzenia odbierające, takie jak cyklony, filtry i tym podobne. Budowa systemy jest różnorodna, co ma związek z daną firmą i specyfiką działalności.

Rodzaje transportu pneumatycznego

Co ciekawe, transport pneumatyczny dzieli się na nad- i podciśnieniowy. Jeśli chodzi o ten pierwszy, zastosowanie mają tutaj urządzenia zasypowe – zasilacz śluzowy lub komorowy. Transport nadciśnieniowy jest stosowany w wielu dziedzinach przemysłu i procesach technologicznych. Daje wygodę podczas przesyłu na większe odległości, nawet do dwóch kilometrów. Na rynku znajdziemy również połączenie obu rozwiązań, czyli systemy ssąco-tłoczące, nazywane mieszanymi.

Transport podciśnieniowy nosi nazwę transportu ssącego. Ma on standardową budowę – zasysa powietrze w środku układu, dzięki czemu nie ma mowy o wyciekach, nawet gdy dochodzi do nieszczelności. Taka opcja znajduje zastosowanie wtedy, gdy materiały są transportowane na małe odległości, w małych i średnich firmach. Montowane jest tutaj źródło powietrza, a na końcu znajduje się filtr. Nowoczesne technologie dają wiele możliwości w firmach produkcyjnych i przemysłowych.

Pwiązane Artykuły

Operaty wodnoprawne a projekty infrastrukturalne: Jak skutecznie uwzględnić aspekty wodne i uniknąć opóźnień

Magda

Regeneracja hydrauliki siłowej w wózku widłowym

Magda

Nagrzewnice przenośne – kiedy będą dobrym wyborem?

Magda