Lo♥ki.pl
projekt sauny ogrodowej

Marzysz o saunie w ogrodzie? Sprawdź, co wziąć pod uwagę podczas projektowania

Saunowanie to doskonały sposób na relaks i jednoczesne zadbanie o zdrowie. W naszym kraju największą popularnością cieszą się sauny suche i parowe. Możliwość regularnej kąpieli parowej staje się przedmiotem zainteresowania coraz większej ilości osób. Jak samodzielnie wybudować przydomową saunę? Jak zaplanować proces i które narzędzia będą niezbędne? Dowiesz się tego z treści niniejszego poradnika.

Dlaczego warto mieć saunę w ogrodzie?

Korzystanie z sauny wiąże się z licznymi korzyściami dla organizmu. Jednym z nich jest fakt, że gorące powietrze sprzyja detoksykacji i pomaga pozbyć się nadmiernej ilości wody. Saunowanie jest też dobrym sposobem na profilaktykę krążenia. Ciekawostką jest, że gorące powietrze przyspiesza tętno nawet o 30%. To z kolei nie tylko poprawia układ krwionośny, ale także odmładza skórę i pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Szereg zalet związanych z saunowaniem umacnia w tym, że budowa sauny na własny użytek jest doskonałym pomysłem..

Sauna w domu – jak zaplanować budowę?

Aby zbudować saunę należy posiadać kilka niezbędnych przedmiotów. Na liście znajduje się m.in.:

  • wkrętarka,
  • młotek,
  • deski,
  • dłuto,
  • wyrzynarka,
  • poziomica,
  • skrzynka z narzędziami.

Sauna wcale nie musi być duża. Minimalne rozmiary tego typu pomieszczenia dla jednej osoby wynoszą 1,5 m². Chcąc stworzyć saunę dla dwóch osób należy ustalić metraż wynoszący 2,5 m². Warto jednak wiedzieć, że większe pomieszczenie umożliwi większą swobodę w aranżacji, co przełoży się na komfort użytkowania.

Niewielki metraż sprawia, że sauna może znaleźć się praktycznie w każdym ogrodzie. Projektując saunę należy jednak wziąć pod uwagę lokalizację. Niedaleko sauny powinno się mieć dostęp do przyłącza wody i węża ogrodowego. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie sauny niedaleko wyjścia do ogrodu lub przy tarasie.

Jak zbudować saunę ogrodową?

Wbrew pozorom to zadanie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Budowa sauny może być oparta o jeden z projektów dostępnych w sklepie budowlanym. Warto też wiedzieć, że niektórzy sprzedawcy oferują możliwość zakupu gotowej sauny w formie zestawu do samodzielnego złożenia.

Najczęściej do projektu sauny wykorzystuje drewno o wysokiej odporności na wilgoć np. jodłę kanadyjską lub świerk skandynawski. Stawiając na taki materiał można być pewnym, że pomieszczenie posłuży znacznie dłużej. Budując pokój do saunowanie warto też pamiętać o bliskiej lokalizacji do przyłącza wody i instalacji elektrycznej. Bez tych elementów trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonującą saunę.

Samodzielnie wykonana sauna w ogrodzie pozwala dodatkowo zadbać o zdrowie i piękny wygląd. Popularność tego rozwiązania sprawia, że w sklepach specjalistycznych pojawia się coraz więcej gotowych projektów pomieszczeń do saunowania. Wystarczy posiadać odpowiednie narzędzia i stosować się do zaleceń podanych w instrukcji, by stworzyć saunę na własny użytek. Osoby, które nie czują się na siłach mogą też zamówić profesjonalny montaż u specjalisty.

Pwiązane Artykuły

Źle zatankowane auto – konsekwencje dla silnika

Magda

Kawa i mruczenie – kocie kawiarnie podbijają Polskę

Magda

Jak dbać o skórę twarzy podczas zimowego szaleństwa na stoku?

Magda