Lo♥ki.pl
kierowca

W jaki sposób grywalizacja może poprawić wydajność kierowców?

Grywalizacja, zwana także gryfikacja lub gamifikacja to metoda zarządzania procesami w firmie, polegająca na wykorzystaniu mechaniki znanej z gier fabularnych i komputerowych, do zwiększenia zaangażowania pracowników w sytuacjach niebędących grami. Jej działanie polega na przyjemności, jaka płynie z pokonywania kolejnych osiągalnych wyzwań, rywalizacji oraz współpracy z innymi pracownikami. Stosowanie zasad grywalizacja w pracy pozwala zaangażować pracowników do zajęć, które mogą wydawać się dla nich rutynowe.

Metoda ta może z powodzeniem posłużyć jako narzędzie do poprawy wydajności pracy kierowców obsługujących flotę służbową. Systemy monitoringu pojazdów, gromadzące dane dotyczące czasu i tras przejazdów wszystkich kierowców floty, mogą w łatwy sposób być wykorzystane do wdrożenia elementów grywalizacji do codziennej pracy kierowców. Stawianie przed kierowcami małych wyzwań oraz perspektywy nagrody za określone osiągnięcia, połączona z możliwością zdrowej konkurencji z kolegami z pracy, sprawia że chętnie dostosują się oni do firmowych zasad związanych z bezpieczną i ekonomiczną jazdą. Korzystanie z tego mechanizmu w celu poprawy wydajności i bezpieczeństwa jazdy jest skuteczniejszym motywatorem niż na przykład seria szkoleń i wykładów dotyczące wypadków drogowych. Grywalizacja szczególnie powinna przypaść do gustu młodym kierowcom, u których brawura spowodowana małym doświadczeniem za kierownicom z pewnością przegra z potrzebą rywalizacji i chęcią uzyskania nagrody.

Zapisywane przez systemy monitoringu pojazdów dane mogą w łatwy sposób być zestawiane w postaci czytelnych raportów. Ustalając określoną punktację dodatnią (np. za niski poziom spalania paliwa) lub ujemną (choćby za przekroczenie dopuszczanej prędkości w terenie zabudowanym) za wybrane zachowania kierowców, można wykorzystując dane z monitoringu prowadzić ranking pracowników i nagradzać tych, którzy uzyskają najwyższe wyniki. Dodatkowo można wprowadzić urozmaicenie w postaci zestawiając pracowników w zespoły. Taki zabieg sprzyja zdrowej rywalizacji pomiędzy różnymi oddziałami firmy oraz integruje pracowników jeżdżących w tej samej drużynie. W parze ze stawianymi przed kierowcami wyzwaniami muszą iść także nagrody. Najlepsi kierowcy, stosujący się do zasad gry, powinni móc liczyć na trofea, czy nawet premie finansowe lub w postacie dodatkowego urlopu. Grywalizacja w prowadzeniu floty zapewnia motywację i zadowolenie z pracy, a także większą wydajność i bezpieczeństwo. Udział w grze zwiększa motywację kierowców do przyjmowania rozsądnych zachowań. Podczas rywalizacji z kolegami, spełnianie wymogów ekologicznego stylu jazdy przestanie być dla nich narzuconym przez szefa ograniczeniem, a zamiast tego stanie się powodem do dumy.

Źródło: https://www.webfleet.com/pl_pl/webfleet/

Pwiązane Artykuły

Korzyści z zastosowania systemów fotowoltaicznych w firmach

Magda

Organizacja transportu multimodalnego – czym zajmują się wyspecjalizowane firmy?

Magda

Sprzątanie po psie to obowiązek każdego właściciela psa

Magda