Lo♥ki.pl
Przeprowadzka do nowego kraju - jak wspierac dziecko

Przeprowadzka do nowego kraju – jak wspierać dziecko?

Przeprowadzka przeważnie wywołuje dwa rodzaje emocji. Jest to radość połączona ze strachem, obawą przed nieznanym. Przeprowadzamy się z nadzieją na tak zwane „lepsze jutro”, z nastawieniem, że mające nadchodzić zmiany korzystnie wpłyną na nasze życie. Jednakże owa radość nieodłącznie połączona jest z niepokojem o to, czy aby na pewno wszystko pójdzie po naszej myśli. Nowi ludzie, nowe miejsca, zwyczaje.. Jeśli my, dorośli mamy wtedy takie obawy, to jak w takim razie taką zmianę miejsca odbierają nasze dzieci?

Jak dzieci znoszą przeprowadzki? 

Dom jest synonimem bezpieczeństwa, miejsca dobrze znanego dziecku, w którym wie, że nie spotka go żadna krzywda. Tu właśnie ma swój pokój, swoje zabawki, rodzinę jak i kolegów, których poznaje już w wieku przedszkolnym.  Dzieci nie lubią zmian, dlatego też każda przeprowadzka, szczególnie do obcego kraju jest dla nich zdarzeniem bardzo stresującym. Wynika to z tego, że bardzo szybko przywiązują się one do miejsc oraz ludzi.  Dziecko jest małe, nie rozumie otaczającego go, dużego świata. Jest mu znacznie ciężej zaadoptować się w nowym środowisku, zwłaszcza w momencie, gdy nie otrzyma odpowiedniego wsparcia od swoich rodziców, i gdy przeprowadzka spadnie na rodzinę jak grom z jasnego nieba. Maluch niestety potrzebuje czasu, aby oswoić się z nową sytuacją. Ważne jest, aby odpowiednie kroki podjąć już przed zmianą miejsca zamieszkania.

Jak wspierać swoje dziecko podczas przeprowadzki?

Problem przeprowadzki dotyczy w szczególności dzieci od wieku przedszkolnego, które są już wystarczająco świadome oraz mają pewne wyobrażenie o świecie.  Generalnie im starsze dziecko, tym jest mu trudniej. Ogromna rola w odpowiednim przygotowaniu dziecka do tego wydarzanie spoczywa na rodzicach. To w dużej mierze od nich zależy, jak dziecko poradzi sobie z nową sytuacją.  Problem przeprowadzki do obcego kraju zawsze potęguje wszelkie obawy, gdyż wiąże się to z koniecznością życia w nowej kulturze, często zgodnie z innymi tradycjami jak i nauką języka. Co zatem robić i jak się zachowywać, aby dziecko otrzymało od nas jak najwięcej wsparcia?

  1. Już przed przeprowadzką zacznijcie rozmawiać z dzieckiem. W sposób rzeczowy tłumaczyć mu, dlaczego konieczna jest zmiana miejsca zamieszkania. Warto pokazać mu zdjęcia i obrazy nowego miasta i domu lub mieszkania, a także przedstawić dostępne tam atrakcje, a zwłaszcza zalety, jakie wiążą się z przeprowadzką np. większy pokój, ogródek z placem zabaw. Mimo, że dziecko jest jeszcze małe, to powinno w miarę możliwości tak, jak dorosły znać całą sytuację.
  2. Odpowiadajcie na wszystkie pytania dziecka, bądźcie blisko gdy jego obawy i niechęć zaczną się potęgować.
  3. Bardzo ważne jest też, aby przed przyjazdem do nowego kraju zebrać jak najwięcej informacji o tamtejszej kulturze, zwyczajach. Jeśli jest to możliwe, można także nauczyć się prostych zwrotów językowych, aby móc bez problemu poradzić sobie w sklepie, szkole czy u lekarza, czyli w typowych codziennych sytuacjach. Dziecko wyczuwa nastroje rodziców. Jeśli zobaczy, że czują się oni pewnie i są szczęśliwi, samo również nabierze otuchy.
  4. Rzeczą oczywistą jest, że dziecko będzie musiało uczęszczać do nowego przedszkola lub szkoły. Najlepszym z możliwych wyborów są przedszkola i szkoły międzynarodowe. Przedszkole międzynarodowe  poza bogatą ofertą dydaktyczną oferuje przede wszystkim indywidualne podejście do każdego dziecka. Małe grupy umożliwiają nieustanny kontakt między maluchem a nauczycielem-opiekunem, który może zauważyć wszelkie potrzeby dziecka i w możliwy sposób wspierać go i mu pomagać. Warto od samego początku zapisać go do tego typu placówki, gdyż dziecko będzie miało kontakt z dziećmi w podobnej do niego sytuacji, a to sprawi, że będzie mogło łatwiej odnaleźć się w otaczającym środowisku. Przedszkola międzynarodowe to miejsca, w których maluch poznaje nową okolicę, ma także kontakt z rówieśnikami. Tam także ma możliwość bardzo szybkiej i efektywnej nauki języka, jak i rozwijania swoich talentów oraz nabywania nowych umiejętności. Przedszkole międzynarodowe jest z pewnością placówką, w której dziecko otrzyma niezbędną i prawidłową opiekę oraz wsparcie ze strony specjalnie wykwalifikowanej kadry.
  5. Poza przedszkolem ważna jest także aktywność rodziców. Trzeba interesować się życiem dziecka, tym, co działo się w szkole czy przedszkolu, jakie zadania robiło i co musi przygotować na kolejne zajęcia. Rozmawiać o tym, czy podoba mu się nowe miejsce, jak dogaduje się z innymi dziećmi i czy otrzymuje niezbędną pomoc od wychowawców.

źródło: thamesbritishschool.pl – international kindergarten Warsaw

Pwiązane Artykuły

Sztuka zasypiania u dziecka

Magda

Za rok matura z angielskiego? Już dziś zapisz się na kurs przygotowawczy!

Magda

Metoda SI J. Ayres – założenia

Magda