Lo♥ki.pl
Jak zapobiec korozji rynien metalowych

Jak zapobiec korozji rynien metalowych?

Rynny narażone są na działanie różnych czynników atmosferycznych, zwłaszcza wilgoci. Dlatego konieczna jest ich właściwa konserwacja. Jak zapobiec korozji rynien metalowych?

Przynajmniej dwa razy do roku warto dokonać przeglądu stanu technicznego rynien. Najlepiej zrobić to przed zbliżającą się zimą, a także na wiosnę. Metalowe rynny cechują się długoletnią trwałością, ale trzeba o nie dbać, by zapobiegać zjawiskom korozyjnym.

Czyszczenie metalowych rynien

Podstawową czynnością, która jest niezbędna, aby utrzymać elementy systemu rynnowego w dobrym stanie jest sprawdzanie drożności i ewentualnie oczyszczanie rynien, jeśli któraś rura będzie zatkana. Powstały szlam z zalegających w rynnach liści, igieł, kurzu i wody opadowej może utrudniać prawidłowy odpływ wody, w efekcie czego spływająca z dachu woda nie będzie miała ujścia. Może to skutkować pojawieniem się korozji lub rozsadzeniem rynny podczas mrozu.

Pozbywając się zgromadzonych zanieczyszczeń z rynien metalowych, należy unikać używania ostrych narzędzi, gdyż mogą one uszkodzić powłokę ochronną, co później może skutkować pojawieniem się ognisk korozji. Sprawdzenia i oczyszczenia wymagają także rury spustowe. Ich czyszczenie najlepiej przeprowadzić wlewając wodę pod ciśnieniem, np. poprzez wąż ogrodowy lub wykorzystując do tego celu myjkę ciśnieniową. W celu zapobiegania gromadzenia się zanieczyszczeń, które mogłyby powodować niebezpieczne zatory i niedrożności, warto wyposażyć rynny w sitka, które należy umieścić w spuście – na połączeniu rynny z rurą spustową.

Przygotowanie rynien do malowania

Czyszczenie rynien jest istotnym etapem, który powinien poprzedzić każdą gruntowną konserwację, jednak nie mniej ważnym niż kontrola szczelności. Należy zabezpieczyć niewielkie przecieki za pomocą uszczelniaczy, np. preparatów bitumicznych, kauczukowych lub silikonowych. Tymczasowym rozwiązaniem mogą być lakiery zaprawkowe, które posłużą do zabezpieczania ubytków w powłoce metalowej rynny. Lakiery zaprawkowe pokrywają wszelkie rysy i uszkodzenia mechaniczne. Często dostępne są również w wygodnej formie sprayów. Należy pamiętać o tym, by wcześniej oczyścić dokładnie malowaną powierzchnię z brudu.

Malowanie odświeża wygląd rynien, ale jest to również kolejna metoda konserwująca metal. Pozwoli na stworzenie skutecznej powłoki antykorozyjnej, a także na podkreślenie bądź zmianę koloru rynien. Przed przystąpieniem do malowania należy usunąć resztki łuszczącej się, starej farby. Najlepiej to zrobić papierem ściernym. Powierzchnię należy następnie odpylić i odtłuścić.

Konserwacja rynien metalowych 

Niektóre farby dostępne na rynku wymagają użycia podkładu. Łatwiejszym rozwiązaniem są kompleksowo działające farby, jednak może się okazać, że to działanie nie będzie wystarczające. Należy wybrać produkt o działaniu antykorozyjnym. Z pewnością sprawdzi się dobry tradycyjny podkład w połączeniu z farbą chlorowo-kauczukową. Malowanie najlepiej przeprowadzić w bezdeszczowy dzień bez intensywnych promieni słonecznych. Trzeba to zrobić w godzinach porannych, aby rynny miały czas wyschnąć. Nocna wilgoć mogłaby źle wpłynąć na ten etap konserwacji rynien.

Farby do metalu zabezpieczą rynny przed działaniem deszczu, niskich temperatur i promieniowania słonecznego. Sprawią, że utrzymamy je w dobrym stanie przez długi czas.

Pwiązane Artykuły

Wynajem szalunków – wygoda i oszczędność

Magda

Drzwi rzeźbione – podkreśl styl swoich wnętrz

Magda

Rzeczy w które warto zainwestować podczas przeprowadzki

Magda