Lo♥ki.pl
rury

Do czego przeznaczone są złączki PE?

Jedną z głównych zalet rur polietylenowych jest ich wszechstronność zastosowania. Rury PE są obecnie jednym z najczęściej używanych materiałów w budownictwie i przemyśle, do tworzenia rurociągów przesyłowych, osłonowych instalacji technicznych, czy systemów nawadniających. W zależności od możliwości wykonania i przeznaczenia rurociągów z rur PE można stosować różne metody połączeń rur. Pierwszą techniką stosowaną do łączenia rur polietylenowych jest metoda zgrzewania doczołowego. Polega ona na  odpowiednim uplastycznieniu końców łączonych rur, przez ich ogrzanie i następnie styk ich powierzchni czołowych. Technika ta jest stosowana do łączenia elementów o średnicy 63 mm i większej. Daje ona możliwość łączenia prostych odcinków rur o tej samej średnicy nominalnej i tej samej grubości ścianki. Przy mniejszych średnicach rur oraz potrzebie zmiany kierunku, rozdzielenia rurociągu, czy połączenia rur o różnej średnicy, konieczne jest wybranie innej metody łączenia rur PE, wykorzystującej różnego rodzaju złączki.

Łączenie elektrooporowe rur PE

Łączenie rur za pomocą złączek PE może następować w sposób trwały lub dający możliwość demontażu. Jedną z metod łączenia ze sobą rur PE jest technologia zgrzewania elektrooporowego. Stosuje się ją  najczęściej do łączenia rur o średnicy do 200 mm, a zwłaszcza w zakresie rur do 63mm. Rury łączy się ze sobą za pomocą odpowiednich kształtek. Na rynku dostępne są złączki o różnych kształtach, pozwalające na tworzenie dowolnych. Wśród nich występują między innymi zmieniające kierunek rurociągu kształtki kolankowe, rozdzielające trójniki, czy czwórniki, kształtki redukcyjne, pozwalające na łączenie rur o różnych średnicach oraz zawierające śrubunek przejściówki dające możliwość połączenia rury PE z instalacją metalową. Kształtki elektrooporowe są mufami. Ich łączenie następuje przez zgrzanie wewnętrznej powierzchni mufy z zewnętrzną powierzchnią rury. Takie połączenie jest niezwykle szczelne i daje efekt jednorodnego rurociągu. Nie wymaga ono żadnej obróbki ani konserwacji.

Złączki zaciskowe do łączenia rur PE

Rury polietylenowe mniejszych średnic, mogą być także łączone ze sobą za pośrednictwem złączek zaciskowych, dających możliwość ich demontażu. Kształtki tego typu zazwyczaj stosowane są do łączenia rur wykorzystywanych jako element instalacji transportu wody pitnej lub budowy ogrodowych systemów nawadniających. Do ich montażu nie wymagane jest stosowanie, żadnych narzędzi. Złączki zaciskowe z łatwością można zainstalować wyłącznie przy pomocy siły własnych rąk. Złączki tego typu charakteryzuje wysoka wytrzymałość mechaniczna oraz mała masa. Połączenia złączkami zaciskowymi dzięki zastosowaniu zestawu uszczelek, nie przeciekają oraz są niezwykle trwałe.

Źródło: Elplast – Tworzywa sztuczne

Pwiązane Artykuły

Mól książkowy – jakie oświetlenie ochroni Twoje oczy i zapewni odpowiedni komfort czytania?

Magda

Walka z larwami ziemiórkami przy pomocy nicieni

Magda

Jak zasłonić okna w pokoju dziecięcym?

Magda